
Aranyvasárnap mit szoktatok csinálni? Mi leginkább túrázunk. 2014-ben egy olyan túrát szerveztem erre a hétvégére, ami 2010-ben egyszer már kifogott rajtunk a 40 centis fagyott hó, erős szél és rossz látási viszonyok miatt. A célpontunk Sirok volt, ahonnan első nap felautóztunk Kékestetőre és onnan gyalogoltunk le a szállásunkra. A korábbi tapasztalatokból kiindulva extrém korai időpontban ébresztettem a társaságot és a reggelinket is sötétben ettük még meg. Az ország legmagasabb pontjára érve előbb még mókusokkal és cinkékkel játszadoztunk, majd pár métert gyalogolva elénk tárult az a szörnyű látvány, amiről én addig csak rádióban hallottam és azt gondoltam, hogy a Pilist, a Budai-hegységet és a Börzsönyt érintette csupán.
A pár nappal azelőtti ónos eső azonban itt is tarolt: mindenfelé letört faágak, kidőlt fák, leszakadt vezetékek között lépdeltünk. Az ország legmagasabb pontján készített fagyos csoportkép után bevettük magunkat az erdőbe, ahol szembesültünk azzal, hogy a túristautunk akadálypályává változott: egy-egy szélcsatornában sorra dőltek ki a fák. Ezeken vagy átmásztunk vagy átkúsztunk alattuk, vagy kerülőt kellett tennünk az igen meredek hegyoldalban. Egyszóval csigalassan haladtunk. És még rosszabb és veszélyesebb lehetett volna a helyzet, ha mindehhez nem kapunk ragyogó napsütést és december közepéhez képest enyhe időjárást. Többen is indítványozták, hogy inkább keressek valami alternatív útvonalat Sirokig. Egyet már ismertem 4 évvel azelőttről, a Domoszlói kaputól, de onnan még messze jártunk. Amit meg ott hirtelen a közelben találtam, azon bokáig állt a sár, az meg azért nem volt jó. Így haladtunk tovább a kéken, szerencsére már egyre kevesebb kidőlt fa akadályozott, ahogy egyre lejjebb ereszkedtünk. Az említett elágazást elérve megismétlődött a 4 évvel azelőtti szituáció: páran letértek Recsk felé és onnan hazabuszoztak. Ezúttal viszont a többség a kék mellett voksolt és hegyes-völgyes szakaszon haladtunk, ami már sokkal könnyebben járható volt, mint a Kékes alatt közvetlenül. Sőt, még egy 30-40 egyedből álló szarvascsordát is megcsodálhattunk. Éppen sötétedésre értük el a siroki műutat. Előkerültek a fejlámpák és jó hosszú utat megtéve begyalogoltunk a faluba. Az autók visszalogisztikázása alatt jócskán megéheztünk és felettébb jó étvággyal fogyasztottuk el a helyi étteremben a palóc ételekből kiválasztott vacsoránkat. A társaság olyannyira elfáradt ezen a napon, hogy már játszani is csak két fordulót bírtunk elalvás előtt.
Másnapra néhány fővel megfogyatkozott csapatunk: valakinek a térde, valakinek a bokája fájt, valaki fürdővel igyekezett kúrálni magát, valaki pedig szolidarított. Aki a túrázást választotta aranyvasárnap, az autóval átment Szarvaskőre és onnan – immár a Bükk nyugati nyúlványain – gyalogolt vissza Sirokra. Sokkal kevésbé volt megterhelő ez a szakasz, mint a szombati: alig láttunk kidőlt fát, nem voltak akkora szintkülönbségek. Az idő továbbra is ragyogó volt, csupán a szél élénkült meg valamelyest. Délben például a fűben üldögélve költöttük el ebédünket Rozsnak pusztán egy barátkozó kiscica asszisztálása mellett. Csinálja ezt valaki utánunk december közepén! Sár azért akadt jócskán erre a napra is. A szél különösen akkor volt kellemetlen, amikor a siroki vár kapujánál gyülekeztünk egy újabb csoportképre. Összességében mégis azt mondhatom erről a szakaszról, hogy csupán levezetés volt az előző napi után. Az autókat gyorsan visszaszerezve a társaság egy része az Egerszalóki fürdő felé vette az irányt, ahol szaunázás és gyógyvízben ázás lazította a megfáradt izmokat zárásig. Na lehet ennél jobban várni a karácsonyt?

Botos György
További kalandok, túrák …

Izland – 2. rész
Izland a szivárványok és a lélegzet elállító erővel zubogó hatalmas vízesések országa is. Godafoss, az Istenek Vízesése arról nevezetes, hogy i.sz. 1000-ben innen hajította le a nép vezetője az isteneket ábrázoló szobrokat: szimbolikus tettével…

Izland – 1. rész
Jártunk Hobbit-falván, vándoroltunk a galaxis egy másik bolygóján, vettünk kénes fürdőt földrengés idején, főztünk tojást vulkáni gőzben, gleccserre merészkedtünk, benéztünk Belzebub kohójának kihűlt kráterébe, vakoskodtunk lávabarlangban…

Lepkék lázadása
Az OKT (Országos Kéktúra) következő szakaszát Aggtelek és környékén teljesítettük, ahol Gyurci, a főnök (Botos György) immáron betöltötte a pecsételő füzetét, amelyhez ezúton gratulálunk neki. Ezen a túrán sokféle és különös harmadik típusú találkozásokban …